Csillagainkban a hiba
Harmatcsepp
ifjúsági
John Green
romantikus
John Green - Csillagainkban a hiba
"A rákellenes csodagyógyszer összezsugorítja a tumort, és biztosít még néhány évet Hazelnek, ám ő így is folyamatosan a végső stádiumban van, és a diagnózisában már megírták az élete utolsó fejezetét. De amikor a támaszcsoportban megjelenő, isteni Augustus Waters képében bekövetkezik a nem várt fordulat, Hazel történetét is át kell írni…
„A csillagainkban a hiba” – John Green eddigi legambiciózusabb és legfájdalmasabb, mélyenszántó, vakmerő, pimasz és kíméletlen műve, lélegzetelállító felfedezőút az élet és a szerelem kacagtató, vérpezsdítő és tragikus birodalmában."
Már régóta terveztem elolvasni John Green könyveit, de halogattam, mert féltem a csalódástól. Nincs rosszabb, mikor nagy elvárásokkal ugrasz neki egy könyvnek, aztán kiderül, hogy a nagy hűhó mögött egy sz*r könyv van...
Azt kell mondjam, teljesen jogos az a sok dicsőítő ének, amiket a könyvről zengenek. Hazel egy nagyon erős lány, minden elismerésem az övé! Nagyon sok testi és lelki fájdalmon esett már át a betegsége során, mégis annyira jól tartja magát. Mikor megismerkedünk a támaszcsoportban Augustussal, az első perctől kezdve imádtam a karakterét.
Nagyon jó kis párost alkotnak ketten, remek támaszt jelentenek egymás életében. Mindketten olyat nyújtanak a másik számára, amelyben eddig hiányt szenvedtek.
Augusztus már elméletileg jól van, csak a lábát hagyta ott a betegségben, de idővel kiderül, még sem igaz mindez. Augusztus titkolta Hazel előtt, hogy mennyire komoly is a betegsége jelenleg, és hogy az Ő ideje is meg van számlálva...
"Szenvedés nélkül hogyan ismerhetnénk meg az örömöt?"
Ez egy végtelenül szomorú könyv, és bár John remekül tette be a mulatságosabbnál mulatságosabb vicceket, eseményeket, beszólásokat, mégis éreztem, hogy oldalról oldalra engem is felfal a könyv...
Mocsok egy dolog ez a rák...
Nem fogok tudni sokat írni, mert úgy érzem belül összetörtem. Hiába hullajtottam tengernyi krokodilkönnyet, mégis ha a kettejük kapcsolatára, és a könyv befejezésére gondolok, bármilyen furcsa, még mindig vannak könnyeim!
Egyszerűen elszomorító, hogy miért kell fiataloknak ilyen halálos betegségekkel küzdenie... miért kell ennyit szenvedniük, miközben előttük kellene, hogy álljon az élet?! Végtelenül szomorú számomra ez a tény, és kell egy kis idő, hogy begyógyuljanak a könyv okozta sebek...
Megérintett, elgondolkodtatott, és elszomorított.
Aki esetleg még nem olvasta el ezt a könyvet, annak mindenképp ajánlom, de véletlenül se karácsonykor vegye a kezébe, mert sajnálnám, ha valaki az év leggyönyörűbb ünnepét mély gyászban töltené.
A könyvből egyébként film is készült , és bár letöltöttem, hogy megnézzem miután kiolvastam a könyvet, egyszerűen nem tudom most megnézni...
Ha esetleg valaki érezne még ingerenciát hasonló olvasmányhoz, annak ajánlom Jodi Picoult - A nővérem húga című regényt, és a róla készült filmet is, garantálom, nem maradnak szárazon a szemek... (Egyébként elárulom, ez az egyik kedvenc filmem!)
Összegezve nagyon jó könyv, és bár szerencsére nem tapasztaltam élőben milyen is, ha valaki ilyen komoly betegséggel rendelkezik, úgy gondolom mint a család, mint maga az elszenvedő oldaláról nagyon jól került bemutatásra. Imádtam a szereplőket, és a romantikus szálat! Köszönöm, hogy John Green megmutatta, lehet felemelt fejjel is viselni egy ilyen komoly betegséget, és hogy felhívta a figyelmem az élet apró örömeire, amiket mint egészséges ember, gyakran nem is értékelek a mindennapokban...
10/9
Egy kis érdekesség:
A rák is megelőzhető. De hogyan?
Magyarországon havonta 5 ezer új daganatos beteget diagnosztizálnak, nem túlzunk tehát, ha azt mondjuk, a rák még ma is egyik legnagyobb ellenségünk. Mindemellett az is igaz, hogy egyre jobbak a betegek gyógyulási esélyei. A cél azonban az lenne, hogy megelőzzük a bajt; nem meglepő tehát, hogy az idei rákellenes világnap – február 4. – kulcsszava a prevenció lett.
Évente 140 ezren halnak meg Magyarországon, 33 ezer esetben a rák valamely formája a korán jött halál oka. A lehangoló hazai adatok mellett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése sem derít jobb kedvre, a szervezet jövendölése szerint 2020-ra évi 10 millióra növekedhet – a jelenlegi hatról – a rák miatt elhunytak száma. Így érthető, miért tekinti az orvostudomány az egyik legnagyobb kihívásnak azt, hogy megtalálja – szinte naponta érkeznek hírek az erre vonatkozó legkülönfélébb kísérletek ereményeiről – a daganatos betegségek általános és biztos gyógymódját. Vannak kezelések, gyógyszerek, termékek, amelyek pillanatnyilag is segíthetnek az embereken, de általános "csodaszer" nincs. Éppen ezért hirdetik az orvosok, hogy a legbiztosabb a megelőzés, ami hangozzék bármilyen hihetetlennül is, sokszor nagyon egyszerű dolgokon múlik.
A baj ott kezdődik, amikor valamely sejtünkben fellép egy belső információs hiba – ennek lehetnek genetikai vagy életmódbeli (egészségtelen táplálkozés, túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás) okai –, majd elszabadul a rendellenes sejtosztódás. Ha szerencsénk van, immunrendszerünk felveszi a harcot, és helyreállítja a keletkezett zavart, rosszabb esetben nem sikerül időben leállítani a rákos sejtburjánzást. Tulajdonképpen ettől a pillanattól fogva – különösen, ha rosszindulatú sejtszaporodásról van szó – elkezdődik a visszaszámlálás. A végkifejlett azon múlik, sikerül-e időben, még az áttétek előtt felismerni a betegséget, és megtalálni a megfelelő kezelést, amellyel tünetmentessé tehető a betegség; igaz, ma már a teljes gyógyulás sem ritka.
Egy biztos, a daganatos megbetegedések a jövőben is meghatározó okai lesznek az értelmetlen halálozásoknak, de bíztató, hogy a rák áldozatainak életkora egyre nő, azaz a fejlett országokban egyre öregebbek azok az emberek, akik belehalnak e betegségekbe. A magyar statisztikából is kiolvasható, hogy az áldozatok 65-70 százaléka 65 éves vagy öregebb, de még mindig soknak tűnik az a 30-35 százalék, amely a fiatal betegeket jelenti.
© Túry Gergely
|
"Minden harmadik lehetséges rákbetegség megelőzhető egyszerű, mindennapos egészségmagatartási szabályok ismeretével és betartásával" - szögezte le megkeresésünkre Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke, aki szerint bármennyire magától értetődők ezek az előírások, igenis foglalkoznunk kell velük. Így gondolja ezt a Nemzetközi Rákellenes Szövetség (UICC) is, amely az idei rákellenes világnap kulcsszavának a megelőzést választotta. Mint mondják, a világszerte évente diagnosztizált 12 millió új rákos megbetegedés 40 százaléka megelőzhető lenne. A genfi székhelyű szervezet szerint a prevenció egyik fontos, ám gyakran feledésbe merülő formája az oltás. A rákos megbetegedések közül ugyanis minden ötödik összefüggésbe hozható vírusos vagy bakteriális fertőzésekkel, amelyek közvetlenül teremtik meg a rák veszélyét vagy legalábbis növelik a betegség kialakulásának kockázatát. A legismertebb példa erre a humán papillomavírus (HPV) okozta méhnyakrák és a hepatitisz B-vírus okozta májrák. A rák e két fajtája ellen már vannak védőoltások, a lehetőségeket azonban ki is kell használni. (Óriási szakadék húzódik a gazdag és a szegény országok között, a méhnyakrákos halálesetek 80 százalékát például a fejlődő országokban észlelik.) A megelőzés másik támasza az életmódváltás. A rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, a visszafogott alkoholfogyasztás, a kevésbé intenzív napozás, valamint a dohány kerülése ugyancsak csökkenti a rák kockázatát. A szövetség világszerte arra szólította fel az egészségügyi hatóságokat, hogy tudatosítsák az emberekben ezeket az összefüggéseket.
Simon Tamás szerint ránk különösen igaz, hogy olyan daganatos betegségben halnak meg nagyon sokan, amelyek megelőzhetők lennének. A világ adatait összesítő GloboCan adatbázis tanúsága szerint az évenkénti 9 ezer tüdőrákossal mi vezetjük a listát, továbbá a legnagyobb esélyünk a vastagbél- és emlőrákra van, előbbi a férfiaknál, utóbbi a nőknél a második leggyakoribb daganat. Valamenyi szóbanforgó rák könnyen megelőzhető. Nézzük, hogyan is.
Hat egészséges szabály
Az egészséges életmódra vonatkozó tizenkét szabály közül hat a rák megelőzésére vonatkozik, ezeket vesszük gorcső alá. Az első és legfontosabb, hogy felejtsük el a dohányzást – ha most leraknánk a cigarettát, akkor is húsz évig lennének még tüdőrákosok –, ha rászoktunk, mindent megér, hogy megszabaduljunk tőle, mégha nehéz is. (Kutatók kiderítették, hogy a nikotinhoz való ragaszkodás erősebb lehet, mint például a heroinfüggőség.) A legideálisabb persze az lenne, ha rá se szoknánk a füstölésre, ám pillanatnyilag ott tartunk, hogy a dohányzásellenes lépések ellenére is ijesztően terjed a fiatalok és a nők körében a cigarettázás. A férfiak körében végzett felmérés szerint 38 százalékuk rendszeresen rágyújt, míg 6 százalékuk azt vallotta, hogy csak alkalmanként hódol e szenvedélynek.
Ám az ijesztő adatoktól nem mindenki rémül meg, aki évek óta dohányzik, nem fogja eldobni a cigarettát, mert évente többezer ember halála hozható összefüggésbe ezen életformával. A legtöbb dohányos azzal érvel, miért hagyna fel káros szenvedélyével, amikor számos olyan példát tud mondani, amely azt igazolja, hogy több évtizedes dohányzás után is lehet egészséges az ember nyolcvanévesen is. Az orvosok erre azt mondják, szerencsés kivétel mindig akad. A statisztikák ennél kijózanítóbbak, tíz dohányos közül általában egy-kettő tüdőrákos lesz, míg a többi nem éri meg azt a kort, hogy kialakuljon nála a daganat, mert hamarabb elviszi valamilyen más nyavalya, például egy infarktus, amely akár kapcsolatba is hozható a dohányzással.
E-cigaretta. A leszokás egy módja
© Marton Szilvia
|
A tüdőrák megelőzést segítené az is, ha a mostani helyzettel ellentétben lennének átfogó kötelező szűrések, ugyanis a legtöbb tüdőrákos már előrehaladott állapotban kerül orvoshoz; ilyenkor kevés az esély a gyógyulásra. A tbc miatt egy ideig kötelező volt a tüdőszűrés, ám mivel legtöbb megyében csökkent a tébécések száma, megszűnt a kötelező vizsgálat. Jelenleg tehát csak ajánlások vannak, a tüdőgyógyász szakmai kollégium szerint például a 40 év feletti dohányosoknak évente el kellene menniük röntgenre.
Simon doktor szerint ugyanilyen fontos lenne mérsékelni az alkoholfogyasztásunkat, a nyelőcső, a gyomor rákos megbetegedéseiért ugyanis sok esetben ez tehető felelőssé. Tanuljuk meg jól kezelni a stresszhelyzeteket, például a személyiség fejlesztésével, és ne akarjuk minden bánatunkat alkoholba folytani. Lényeges továbbá, hogy figyeljünk a testsúlyunkra, amit leginkább egészséges táplálkozással és rendszeres mozgással érhetünk el. Ebben sem vagyunk erősek: egy friss felmérés szerint a lakosság mindössze 13 százaléka sportol rendszeresen, táplálkozási szokásainknak pedig közük sincs az egészségeshez.
"Az utóbbi időben egyre több a bőrrákos, ez semmi mással nem magyarázható, mint az emberi felelőtlenséggel; a nyaralásnak nem arról kellene szólnia, hogy egy hét alatt rákvörösre égünk" - hangsúlyozza a rákliga elnöke, aki szerint ha el akarjuk kerülni e daganattípust, óvakodnunk kell a napozástól. De nem lehet megfeledkezni azokról a szexuális úton terjedő betegségekről sem, amelyek rákot okozhatnak. Ilyen például a már említett HPV vírus által okozott méhnyakrák, amely évente 400 asszony életét követeli. A baj ez esetben is igen egyszerűen megelőzhető: ne váltogassuk túl gyakran szexuális partnerünket (vagy legalább használjunk óvszert), adassuk be a védőoltást - egyelőre nagyon drága, 90 ezer forint -, vagy járjunk el szűrésekre. A szűrővizsgálatok hasznosságát leginkább a finnországi adatok bizonyítják: ott évente "mindössze" két nő hal meg méhnyakrákban, míg itthon a háromévente behívott nők alig tíz százaléka jelenik meg a szűréseken, ahogyan a mellrák kiszűrését szolgáló vizsgálat sem túl népszerű, jó ha a nők fele elmegy ezekre. És még csodálkozunk a siralmas hazai statisztikákon?
Forrás: http://hvg.hu/plazs/20100204_rak_megelozes_szabalyok
~Harmatcsepp~
0 megjegyzés