Swift

Oliver Sacks - Hála


Fülszöveg:

Méltósággal búcsúzni – lehetséges ez? Oliver Sacks két évig küzdött a rákkal, ez idő alatt a New York Times-ban publikált négy esszét, amelyeket aztán egy mini-memoárkötetté fűzött össze. Könyvében megrendítő őszinteséggel számol be arról, mit jelent egy életet bevégezni, és hogy hogyan békéljünk meg saját elmúlásunkkal.

„Nem áltatok senkit: félek. De a legerősebb érzés bennem mégis a hála. Szerettem és szerettek, rengeteget kaphattam és cserébe valamennyit adhattam magam is. És mindenekelőtt érző lény voltam, gondolkodó állat, ezen a gyönyörű bolygón, és ez már önmagában véve is kivételes kegy és csodálatos kaland volt.”

Véleményem:

A véletlen folytán akadtam erre a kis memoárra, mégis az első pillanattól megfogott.

A halál egy olyan témakör, amit tabuként kezelünk, pedig az élet elkerülhetetlen lezárása. Van, akinek lehetősége akad felkészülni a közeli távozásra, míg másoknak egy pillanat alatt szakad véget az élete. Oliver Sacks a kiújuló rák miatt tudja, a halála elkerülhetetlen, és igyekszik az utolsó hónapokat is olyan minőségben és szellemi tevékenységben tölteni, ami az egész életét jellemezte. A könyv különlegessége, hogy 4 esszé mindössze az, amin keresztül megismerhetjük haldokláshoz és az elmúláshoz kapcsolódó gondolatait. Feleleveníti életének meghatározó élményeit, tanulságot von, és a bölcsességeit megossza velünk.

Ezek az írások nagyon különböző pillanatokban készültek (a betegség első pillanataiban, vagy épp a halálát megelőző hetekben), ezáltal teljes rálátást is adnak, miként lehet jól hozzá állni az elmúláshoz, és aki akar, egyben sokat tanulhat Oliver élethez való hozzáállásáról.

Együltő helyemben elolvastam, hiszen csupán 56 oldalas volt a könyv, mégis olyan mély és erős mondanivalót adott át, amit sokáig magammal fogok vinni, és egyfajta ráeszmélésként is éltem meg, hogy nagyon szeretnék hasonlóan vélekedni az életemről, amikor a halál már az ajtómon kopogtat. Szerintem ezt a szemléletet tanulni kell, és csak kevesen képesek az élet minden egyes pillanatát ilyen mentalitással megélni, mégis azt érzem, törekedni szeretnék erre, hiszen nagyon felemelő volt az a hála, ami Oliver élettapasztalatán át visszaköszönt.

Nagyon értékes olvasmány volt, és ezt követően szeretnék több ilyen könyvet a kezembe fogni, mert úgy érzem határozottan gazdagította az életemet, és csak annyit mondhatok: Hálás vagyok, hogy ráleltem erre a kincsre!

"Én nem úgy tekintek az időskorra, mint valami egyre jobban elkomorodó korszakra, amit az ember úgy-ahogy elvisel, és megpróbálja a rosszból a legjobbat kihozni, hanem a szabadság és a kötetlenség örömét látom benne, amikor a mindennapi élet béklyóit lerázva végre a saját örömömre kalandozhatok, és egy teljes élet érzéseit és gondolatait önthetem egységes egésszé."

Oliver Wolf Sacks
, CBE (1933. július 9. –  2015. augusztus 30.) , brit származású amerikai neurológus és író. A neurológia és a pszichiátria professzora volt a New York Egyetem Orvostudományi karán, korábban (2007–2012) a Columbia Egyetemen, ahol a Columbia Artist címet is birtokolta. Még korábban több évet töltött a Yeshiva Egyetem Albert Einstein College of Medicine klinikai karán. Sacks több bestseller írója volt, melyek közül jó néhány neurológiai rendellenességektől szenvedő emberek esettanulmánya. Az 1973-ban megjelent Ébredések (Awakenings) című könyvéből azonos című, Oscar-díjra jelölt filmadaptáció is készült 1990-ben Robin Williams és Robert De Niro főszereplésével. Továbbá ő és a Musicophilia: Tales of Music and the Brain című könyve voltak a PBS-en futó Nova című sorozat Musical Minds című epizódjának témája.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Oliver_Sacks

Ez is érdekelhet...

0 megjegyzés

Flickr Images