Swift

Blogturné - J.D. Barker: Zárt ​ajtók mögött


Te mit tennél meg azért, hogy megmentsd a házasságodat? Abby és Brendan Hollander kapcsolata válságba került, a megoldást pedig többek között az Édes vagy Pikáns nevű applikációtól remélik. A kezdetben izgalmas és vérpezsdítő játék azonban szép fokozatosan egyre többet követel tőlük, és nem tudni, mikor jön el az a pont, amikor a házasságuk megmentéséért vívott harcban önmagukat veszítik el. Tartsatok velünk J.D. Barker Zárt ​ajtók mögött című új regényének blogturnéján, és nyerjétek meg az Agave Könyvek által felajánlott példányt!

Kiadó: Agave Könyvek, 2024

Oldalszám: 528, puhatáblás

ISBN: 9789635983179

Eredeti cím: Behind A Closed Door

Fordította: Abrudán Katalin

Megrendelés


Fülszöveg:

Képes lennél megölni valakit, hogy megmentsd, akit szeretsz?

Egy új app, az Édes vagy Pikáns őrült sebességgel hódítja meg a világot. Válságba jutott pároknak nyújt segítséget: eleinte romantikus jellegű, majd később tabunak számító kihívások elé állítja a feleket, melyek teljesítésével ismét visszatalálhatnak egymáshoz. Abby és Brendan Hollander számára azonban az alkalmazás letöltése életre-halálra menő, veszélyes játékot eredményez. Elérkezik ugyanis a pillanat, amikor az elvégzendő feladatok mindennél kockázatosabbá és baljósabbá válnak, végül pedig a csábítás és erőszak szövevényes hálójába vezetnek.

J.D. Barker legújabb regénye fülledt légkörű, sötét thriller, melyben az Elemi ösztön találkozik David Fincher Játsz/májával.

Véleményem:

Nagyon érdekes koncepció, és lendületes, cselekménydús kivitelezés. Ha röviden kellene jellemeznem, talán így tudnám leginkább összefoglalni a könyvet.

Szerencsére nem annyira felkapott a mai modern életünk lehetőségeinek felhasználása és egyfajta disztópikus világba helyezése, emiatt is akartam mindenképp elolvasni Baker legújabb regényét. Kíváncsi voltam az író milyen torz világot tud elképezni egy bárki számára hozzáférhető alkalmazás felhasználásával? 

Jelen esetben Abby és Brendan egy párterápián találkozik elsőként az Édes és Pikáns aplikációval, amit a szakember ajánlására töltenek le, hiszen a szexuális életüket is fel szeretnék pezsdíteni azon felül, hogy helyrehozzák a kapcsolatukat. Elsőként valóban nagyon hasznosnak tűnik ez az app, szinte jelentéktelennek tűnő feladatokkal indít, és egyre közelebb kerülnek egymáshoz szexuálisan. Jó hatással van a kapcsolatukra, ezen túlmenően pedig Abby írói válságából is kiutat jelent. Csakhogy az app egyre inkább átlépi azt a határt amit ők még teljesíteni szeretnének, vagy épp szexuálisan beleférne nekik. 

A játék viszont már nem engedi őket kiszállni...

A könyv szerintem két részre tagolódik: Az első részében lassanként építkezik, bevezet az app szerteágazó hatalmába, és apránként érthetjük meg, milyen veszélyes játék is ez. A második fele viszont egy őrült rohamtempóra vált, amikor a két főszereplő menekülni kényszerül, és a technika által borzasztó kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek... Nagyon más a két rész dinamikája, én talán az első részével azonosultam jobban. Ennek oka talán a lassabb építkezés, és a kíváncsiságom folyamatosan borzolta, meddig lehet még elmenni az okos eszközöket kihasználva?

Érdekelt miként változtat Abby és Brendan kapcsolatán az a tény, hogy már nem csak egy 'játékot' játszanak, hanem az életükért menekülnek, és csak egymásra számíthatnak. A kiszolgáltatottság tovább mélyíti az ellentéteket, vagy inkább összekovácsolja őket? 

Furcsa volt szembesülnöm azzal, az emberek milyen könnyen bántanak másokat csupán pontokért cserébe, és emellett az az érdektelenség is megrémísztett, amivel itt találkoztam.

Ehhez kapcsolódik egy olyan pont is, ami engem zavart: több ezer ember használta az appot, és cselekedtek a különböző utasításoknak megfelelően. Viszont nem éreztem reálisnak azt a százalékot, aki tökéletesen együttműködött és megtett bármit amit a játék kért tőle. Szerintem ez el lett nagyon túlozva. Főként amiatt, amiért nem csak 'egyszerű' gyilkosságokra került sor, hanem akár valóban brutális kivégzések, és gyermekek ellen elkövetett erőszak is megjelent. A másik dolog ami pedig zavart, hogy azok az emberek akik mondjuk nem ismerték még ezt az alkalmazást, nem tűnt fel nekik a hirtelen növekvő gyilkosságok, erőszak, illetve a rengeteg furcsa és negatív változás ami körülöttünk zajlik? Értem, hogy sok mindent lehet manipulálni, de szerintem ezt a részt kicsit jobban át kellett volna gondolni, és finomítani rajta, mert a kívülállók azért nem annyira bambák, hogy egy ilyen mértékű negatív változás ne tűnjön fel.

Emellett viszont csodálltam azt az összefonódó és egyben szerteágazó gondolatmenetet, ahogyan az internet, a különböző okos eszközök, és a képzelet adta határok átlépését megvalósította Baker. Azt éreztem teljesen kimaxolta a lehetőségeket, és úgy adta át nekünk ezt a torz valóságot, hogy kicsit mi magunk is átgondoljuk, mennyire akarunk teret adni a kütyüknek az életünk felett? 

Szerintem egy nagyon érdekes és egyben aktuális témát is feszeget, hiszen a mesterséges intelligencia megjelenésével egy teljesen más világ felé haladunk, és nem biztos, hogy ez hosszú távon az emberek/emberiség előnyére válhat. Szerettem az egész könyv felépítését, gondolatmenetét, a szereplők jellem fejlődését, és jól esett átlépnem a komfort zónámat, amit egyáltalán nem bántam meg. 



Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban J.D. Barker további regényei után nyomozunk. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Az én feladványom:
“Szeretem abba a hitbe ringatni magam, hogy az emberek többsége jóindulatú, de manapság erre nem lehet alapozni.”


Állomáslista:

Blogturné Klub

11.07. Könyv és más

11.10. This is my (book) universe

11.12. Zakkant olvas

11.14. Milyen könyvet olvassak?

Ez is érdekelhet...

0 megjegyzés

Flickr Images